Odnalezienie prawdziwej miłości czy szczęścia w życiu osobistym to także marzenia młodzieży tzw. trudnej, zagrożonej wykluczeniem i demoralizacją. Również do tej grupy młodzieży zaczęliśmy kierować nasze działania, realizując program Archipelag Skarbów w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. Działania te były poprzedzone badaniami naukowymi przeprowadzonymi w MOS-ach, dzięki którym trenerzy programu mogli lepiej dostosować treści i metodykę do odbiorców.
 
Wychowankowie MOS-ów i MOW-ów, w których odbył się program, odbierają jego treści bardzo pozytywnie, wykazując duże zainteresowanie i aktywność podczas zajęć. 
 
W ubiegłym roku szkolnym (2018/2019) zostało przeprowadzonych 6 realizacji programu (w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii w 4. województwach), a średnia ocena młodzieży wyniosła 5,25 (w skali od 1 do 6). W bieżącym roku szkolnym odbywają się realizacje w kilkunastu ośrodkach (w tym w także w MOW-ach). 
 
Rozwijanie systemu działań profilaktycznych jest możliwe w ramach projektu realizowanego przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej i finansowanego z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.