O programie

Unikalne cechy programu

Jedną z najbardziej unikalnych cech programu „Archipelag Skarbów” jest wykorzystanie w pracy z młodzieżą aktualnych wyników badań naukowych przeprowadzonych przez jego autora na młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Dzięki temu realizatorzy programu mogą wpływać na przekonania normatywne młodych ludzi, co jest uważane za najskuteczniejszą strategię w profilaktyce młodzieżowej (Hansen 1992)*.

W odróżnieniu od macierzystej „Wyspy Skarbów”, w „Archipelagu Skarbów” wszystkie elementy związane z przekazywaniem wiedzy są przygotowane w postaci atrakcyjnych, udźwiękowionych prezentacji multimedialnych. W sposób bardzo znaczący zwiększa to atrakcyjność programu i odbiór jego treści przez młodzież.

W programie „Archipelag Skarbów” ważną rolę odgrywają dwa zadania podejmowane przez samą młodzież i wykonywane w przerwie między mityngami. Jedno z zadań dotyczy konkretnej próby ćwiczenia umiejętności zdrowego radzenia sobie charakterystycznymi dla okresu dojrzewania silnymi impulsami uczuciowymi z trzech obszarów: seksualności, zauroczenia i agresji. Drugie zadanie jest związane z przygotowaniem artystycznego wkładu w Festiwal Archipelagu Skarbów, który odbywa się w trakcie drugiego mityngu. Zakres festiwalowych tematów o wymowie profilaktycznej jest z góry określony. Podjęcie przez młodzież tych zadań nawiązuje do jednej z najskuteczniejszych strategii profilaktycznych, polegających na motywowaniu do podejmowania zaangażowań i minidecyzji o charakterze prozdrowotnym.

* Hansen, W. (1992) School-Based Substance Abuse Prevention: A Review of the State of the art in curriculum, 1980-1990. Health Education Research, 7 (3), 403-43.

Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.